Tydzień Niepodległej

W szkole od 9 do 16 listopada odbywały się różne uroczystości, koncerty i imprezy mające na celu uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody poprzedził zorganizowany już po raz trzeci w szkole finał Dyktanda Niepodległościowego. Na etap wojewódzki VI już Dyktanda przybyło do szkoły 192 uczestników z całego województwa wraz z opiekunami. Po konkursie finaliści wysłuchali koncertów w wykonaniu uczniów naszej szkoły. W tym roku wśród laureatów Dyktanda Niepodległościowego znalazł się również uczeń naszej szkoły, Joachim Okarmus.

9 listopada w Auli AM Florianka odbyła się główna uroczystość związana z Narodowym Świętem Niepodległości i Świętem Patrona. W audycji słowno-muzycznej „Paderewski, nasz patronie” przygotowanej przez klasę VII b wystąpili również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 157 w Krakowie i ze Szkoły Podstawowej z Okleśnej. Wszystkie trzy szkoły noszą imię Ignacego Jana Paderewskiego. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem o godz. 11.11 hymnu.

Dzień 14 listopada upłynął pod znakiem muzyki. Przez kilka godzin w Auli AM Florianka trwał maraton muzyczny „100 miniatur kompozytorów polskich na 100-lecie niepodległości”.

15 listopada już po raz kolejny odbył się Szkolny Konkurs Pieśni i Piosenek Patriotycznych. W tych szczególnych dniach listopadowych uczniowie klas starszych sprawdzali swoja wiedzę w konkursie o życiu i twórczości I. J. Paderewskiego przygotowanego przez sekcję teorii muzyki.

„Tydzień Niepodległej” zakończył się tanecznym krokiem. Od godzin porannych do popołudniowych 16 listopada wszystkie klasy przemierzały na początku każdej lekcji salę gimnastyczną krokami narodowego tańca – poloneza. W tym samym dniu o godz. 17.30 delegacja uczniów uczestniczyła wspólnie
z pracownikami Opery Krakowskiej w uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem I. J. Paderewskiego w Parku Strzeleckim.

Ostatnim ważnym akcentem obchodów jest rozpoczęty 11 listopada br. projekt edukacyjno-wychowawczy ”Muzyk Niepodległej”, który trwał będzie do 3 maja 2019 r.