1000 powodów by czytać - prace konkursowe

Rok szkolny rozpoczął się na dobre, dlatego w biliotece też się dzieje. Poniżej możecie obejrzeć prace naszych uczniów zgłoszone do konkursu "1000 powodów by czytać". Jedna z nich weźmie udział w październikowym głosowaniu - jeśli zdobędzie dużo głosów, nasza szkolna biblioteka może wzbogacić się o 1000 nowych książek ufundowanych przez firmę Empik. Więcej szczegółów wkrótce.

Zadaniem było zaaranżowanie scenki i zrobienie zdjęcia, które ma być okłądką książki oraz krótki opis przygotowań i uzasadnienie wyboru tytułu. Przyznaję, że to nie było łatwe zadanie. Szczególne gratulacje dla uczniów, którzy zaangażowali się w ten pomysł, znaleźli rekwizyty oraz wciągnęli do pomocy całą rodzinę, a nawet czworonożnych przyjaciół.

Harry Potter Anastazja

Harry Potter to książka pełna magii i czarodziejstwa, ale także emocji. Jest to bardzo ciekawa moim zdaniem opowieść złożona z siedmiu części (ósma opowiada o jego synie).

Harry Potter był sierotą wychowywaną przez jego wójostwo. Kiedy był niemowlakiem jego tatę i mamę zamordował Voldemort, potężny czarodziej, który próbuje zawładnąć światem oraz zyskać nieśmiertelność.

Fabuła jest bardzo ciekawa, w niektórych momentach można odczuć strach, który towarzyszy danej postaci, w innych smutek, czy wielkie szczęście.  Szczególnie podoba mi się to, że autorka w żaden sposób nie wywyższa Harrego, sukcesy odnoszą także jego najlepsi przyjaciele, Ron i Hermiona, a także reszta jego znajomych i wrogów.

Voldemort wychował się w sierocińcu. Od dziecka wykazywał bradzo dziwne dla mugoli (osób nie magicznych) zachowanie, tzn. dzieci się go bardzo bały, ponieważ mógł im sprawiać ból nie dotykając ich, mógł rozmawiać i rozkazywać zwierzętom. Dowiedział się, że jego matka - czarownica umarła, kiedy przyszedł na świat. Przed porodem postanowiła powiedzieć swojemu kochankowi, że jest czarownicą. Przestała podawać mu eliksir miłosny, dzięki któremu się w niej kochał. Skończyło się to tak, że porzucił ją. Voldemort postanowilł się zemścić i zamordował swojego ojca, a także jego rodzinę.

Harry i Voldemort mieli ze sobą więź, czuli wzajemnie swoje emocje, czego rzecz jasna się strasznie bali.

Ogólnie ta książka przypomina mi trochę sytuację w której się znajduje, ale, tak jak Harry mam swoich prawdziwych przyjaciół i wiem że mogę im zaufać :)

Anastazja Szubrycht kl. Vc

Jagoda i Jadwiga

Książkę pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” wybrałyśmy, ponieważ przygody głównej bohaterki były
ciekawe i inspirujące. 11 - letnia Ania Shirley była mądrą, zabawną i nie zawsze grzeczną
dziewczynką. Podobnie ja My, była marzycielką, obdarzoną wielką wyobraźnią. A liczne kłopoty, w
które najczęściej sama się wpędzała, bawią, ale również wzruszają.
Przygotowania
Na początku mamy ubrały nas w eleganckie stroje przypominające te z epoki, w których rozgrywa
się akcją książki „Ania z Zielonego Wzgórza”. Usiadłyśmy na sofie i nasi rodzice zrobili nam wielką
sesję fotograficzną. Później wybrałyśmy najładniejsze według nas zdjęcie. Następnie w programie
komputerowym obrabialiśmy fotografię, dodając jej kolorystykę, teksturę i winietkę przypominające
stare zdjęcia.

Jagoda Markiewicz i Jadwiga Głowacka kl. Va

MALWINA TOSIA okladka

Na zdjęciu można zauważyć dwie postacie - w szarym swetrze, to ja, Tosia, a w pelerynie Malwina. Obie lubimy Harrego. Jego przygody zawierają dużo zwrotów akcji i fantazyjnych przedmiotów. Jest to książka, którą jednak tródno odwzorować - chociażby z powodu ubrań, czy charakterystyki postaci. Na zrobienie zdjęcia do okładki spotkałyśmy się u Malwiny. Problemem było tło. Próbowałyśmy odwzorować tajemnicze oświetlenie. I oto efekty!

Tosia Weremiuk i Malwina Teodorowicz-Wilga kl. Vc

Tajemniczy ogrod Alanis

Wybrałam książkę, „Tajemniczy ogród” autorstwa Frances Hodgson Burnett, która jest jedną z moich ulubionych powieści. Czytając, utożsamiałam się z główną bohaterką – Mary Lennox. Pisarka przeniosła mnie w świat bohaterów i uczyniła ich przyjaciółką.

Poszukiwałam więc odpowiedniego stroju z czasów młodości angielskiej powieściopisarki. Nie było łatwo, ale ponieważ w ostatnim czasie zagrałam w teatralnym spektaklu pt. „Bell Epoque” w reżyserii Dariusza Starczewskiego, to i znalazła się odpowiednia suknia, a resztę uzupełniły zwyczajne parkowe rośliny. Bo przecież powieść pokazuje obcowanie z naturą, jaką  ma ona siłę i to, czego dokonuje, jak też jaką siłę ma przyjaźń i miłość.

Alanis Alvarez kl. VII b

Zwiadowcy Pola Nina

Książka, którą wybrałyśmy to "Czarnoksiężnik z północy" z serii "Zwiadowcy" Johna Flanagana. Zainspirowała nas ciekawa treść i mroczna okładka, idealna nie tylko z powodu miejsca, lecz także ilości osób:) Najwięcej zabawy miałyśmy przy przebieraniu ponieważ Nina panicznie bała się lisów, a największą trudność sprawiło nam pozowanie bo  nie mogłyśmy się ruszać:) Z całą pewnością będziemy to długo wspominać.

Pola Jasica i Nina Steczkowska kl. Va

OPOWIESC

Wybrałyśmy książkę pod tytułem "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa z kilku powodów.
Pierwszy, to fakt , że jest to nasza lektura w obecnym roku szkolnym.
Ponadto czytałam już tą powieść i mam do niej wielki sentyment .
Opowieść wigilijna rozgrywa się w dziewiętnastowiecznym Londynie i wszystkie postaci,
które przedstawialiśmy osobiście musiały być w strojach epok,i co dało nam dodatkową
frajdę przebierania się. Wspólnie przygotowaliśmy zdjęcie postaci, przebierając się za nie,
a potem nałożyłyśmy je na wizerunek Ebenezera Scrooge, głównego bohatera książki, za